7.3 – Chemická vs. rostlinná barva
Co umí, co neumí, jaké jsou mezi nimi rozdíly
Základní rozdíl mezi chemickou a rostlinnou barvou
Chemická barva má různé varianty, od absolutní a nešetrné chemie za pár korun, po tzv. zelenou chemii, kterou výrobci nazývají přírodní barvou. Pokud je ale barva v tubě, v podobě krému a míchá se s aktivátorem, nikdy to není barva bez chemie. I když je na krabičce napsáno „Henna" nebo „bez amoniaku", neznamená to, že je její složení čistě přírodní. I do některé rostlinné barvy se přidává trocha chemických látek, které dodají něco, co rostliny neumí. Například červený odstín, nebo schopnost barvit blond na hnědo bez zezelenání. Chemická barva umí zesvětlit vlasy a krýt šediny v jednom kroku. To rostlinná barva neumí a pokud ano, obsahuje chemické látky.
Jediná barva, která je čistě přírodní a bez chemie, je rostlinná barva. Nezesvětluje vlasy, barví je víceméně trvale a nekryje šediny v jednom kroku. Trvale barví vlasy Henna, která po nabarvení tmavne a tzv. oxiduje. Je to podobný proces, jako když rozkrojíte jablko, které je v tu chvíli téměř bílé a po několika hodinách zhnědne. Potřebuje až 48 hodin, aby se ustálila a dovybarvila. Vrstvením tmavne a ztrácí na zářivosti. Indigo a Cassie se z vlasů lehce vymývají, zvlášť pokud je nesprávně namícháte. Indigo se sice vymývá, ale ve vlasu trvale zůstává a pokud se odbarvuje, zezelená, případně zmodrá. Tohoto nežádoucího barevného odstínu se nelze žádným způsobem úplně zbavit. Dvoufázově lze překrýt šediny, což znamená, že po dvojím barvení mohou (ale nemusí) mít bílé i hnědé vlasy stejnou barvu.
Chemická barva
Výhody chemických barev:
- zesvětlují vlasy,
- kryjí bílé vlasy,
- dokáží vás nabarvit na vámi vybraný a požadovaný odstín.
Nevýhody chemických barev:
- mění trvale strukturu vlasu,
- chemické složky, které otevírají vlasy, zároveň změkčují pokožku. Do ní pak lépe pronikají nevhodné chemikálie.
Vymývací lázeň
Vymývací lázeň použijte tehdy, když chcete tzv. vyčistit a lehce zesvětlit vlasy. Je to šetrnější a bezpečnější způsob než rovnou odbarvování vlasů, při kterém byste si mohli udělat na vlasech nepříjemné fleky. Nanášejte od konečků a vždy nechte nějakou dobu působit. Vlasy promněte a případně přidejte trošku materiálu. Před vymývací lázní umyjte vlasy čisticím šamponem, případně sodou. Po čisticí lázni nezapomeňte vlasy opečovat nějakou maskou.
Použijte:
- 1 odměrku melírovacího prášku
- 1 odměrku 3% aktivátoru
- 1 odměrku horké vody
- 1 odměrku (nejlépe čisticího) šamponu.
Vzniklou pastu nanášejte od KONEČKŮ (od nejtmavší části vlasů v délkách) na vlhké, umyté vlasy a zapracujte do vlasů (jako byste mnula vlasy mezi prsty). Nechte působit 5 minut a podívejte se na stav a barvu vlasů. Naneste kousek dál k hlavě, opět materiál zapracujte a nechte působit. Pokud můžete, poproste někoho o pomoc s nanesením materiálu na vlasy v zadní části hlavy. Můžete nechat působit až hodinu v nejtmavších částech vlasů. Následně vlasy znovu umyjte čisticím šamponem a ošetřete maskou.
Rostlinné barvy
Jak míchat rostlinné barvy
Rostlinné barvy se míchají s vodou, nebo s kyselou tekutinou. Hennu a Cassii lze namíchat dvěma způsoby, Indigo pouze jedním.
Barvivo v Henně a Cassii se aktivuje:
- buď horkou vodou (kolem 80 stupňů) – v tomto případě nanášíte hned, jak je to možné (abyste se nespálili),
- nebo kyselou tekutinou pokojové teploty – v tomto případě necháte směs odstát několik hodin. Při teplotě cca 45 stupňů stačí cca 4 hodiny, při pokojové teplotě cca 25 stupňů cca 8-10 hodin. Namíchanou Hennu lze zmrazit a následně rozmrazit a znovu použít.
Barvivo v Indigu se aktivuje:
- horkou vodou (nejlépe kolem 60 stupňů),
- můžete přidat špetku soli. Nanášíme hned, nejlépe barví prvních 30 minut, zmrazením se poškodí barvicí schopnost.
Teplého odstínu dosáhneme buď samotnou Hennou, případně kombinací Henna + Cassia. Teplého, ale hnědého odstínu dosáhneme kombinací Henna + Indigo. Studeného odstínu dosáhneme kombinací Cassia + Indigo. Výsledná barva vždy záleží na výchozí barvě vlasů (v tom okamžiku).