2.1 Hodnoty pH
Co je to pH a k čemu ho potřebujeme?
HODNOTY pH
Abychom měli zdravé vlasy a pokožku, je dobré aspoň v základu porozumět hodnotám pH právě ve vztahu k vlasům a pokožce.
Stupnice pH
Hodnota pH je číslo, kterým se v chemii vyjadřuje, zda vodný roztok reaguje kysele či zásaditě (alkalicky), znázorňuje úroveň kyselosti a zásaditosti „subjektu", v našem případě vlasu. Hodnota pH se měří a vyjadřuje s pomocí tzv. pH stupnice, která se pohybuje na číslech od 1 do 14 s tím, že neutrální pH je hodnota 7. Neutrální pH má pouze jediný roztok, a tím je destilovaná voda.
Jak pH ovlivňuje vlasy a vlasovou pokožku?
Z chemického hlediska jsou pokožka hlavy a vlasy mírně kyselé a mají pH mezi 4,5 - 5,5. To jim dává schopnost být odolné vůči zásahům vnějších vlivů. Toto pH je považováno za ideální a rovnovážné (harmonické). Působení faktorů, mezi něž patří znečištění ovzduší, chemické složky ve vlasové kosmetice či obyčejná voda z vodovodu, způsobuje jemné výkyvy kolem harmonického pH.
Vlasová kosmetika či chemické ošetření založené na zásadité bázi, pH větší než 7, otevírá svrchní část vlasu (kutikulu). Přípravky založené na amoniaku jsou většinou silněji zásadité a tím pádem otevírají vlas více. Patří sem odbarvovače, trvalé, některé druhy barev a aktivátorů, ale i například speciální čistící šampony. Vzpřímené šupinky kutikuly vlasu umožňují snadné proniknutí aktivních složek, které pronikají do hloubky vlasu. Zde napomáhají regenerovat, hydratovat, vyživovat či dopravit barevný pigment v případě barvení vlasů. Zároveň ale časté otevírání vlasu zásadou vlas dlouhodobě poškozuje.
V případě vlasové kosmetiky s pH menším než 7 dochází naopak k uzavírání šupinek povrchu vlasu. Přípravky, které jsou spíše kyselé (masky, kondicionéry, ale i například citronová šťáva či ocet) mají schopnost vlas uzavírat. Uzavřené šupinky vlasu chrání strukturu vlasu před poškozením a zacucháváním. Na hladké struktuře vlasu se také lépe odráží světlo, čímž vlasy působí zdravě, leskle a zářivě (a to i tehdy, pokud nejsou – například po obalení vlasu silikonem).
Vliv pH ve vlasové kosmetice na vlasy
Správná péče o vlasy a vlasovou pokožku by kromě dostatečného přísunu výživy a hydratace měla taky zajistit rovnovážnou hladinu pH. Pokud tedy použijeme produkt, který má zásadité pH, vždy následně musíme použít produkt, který má kyselé pH a tím vyrovná jeho stav. Kyselejší pH vlasům i pokožce prospívá.
Správná vlasová péče by měla respektovat, že vlasová pokožka a vlasy jsou mírně kyselé. Je třeba pamatovat na to, že pH vody se pohybuje kolem pH 7, čímž dochází k nerovnováze a mírnému zvýšení pH pokožky i vlasu. Pro udržení rovnovážného pH vlasů a vlasové pokožky by měla být veškerá vlasová kosmetika mírně kyselá (pH menší než 7). Při aplikaci jednotlivých přípravků by pH mělo postupně od šampónů až po konečnou úpravu klesat. Je žádoucí nejprve vlasy umýt šampony s mírně vyšším pH, které otevře kutikulu vlasu a připraví vlas na příjem hydratačních a vyživujících látek. Naopak masky a kondicionéry by měly mít pH již nižší, aby došlo k uzavření aktivních látek ve vlasu a uzavření kutikuly vlasu.
Ovšem časté a opakované používání zásaditějších přípravků na mytí není dobré ani pro vlas, ani pro pokožku.
Jak zjistit pH vaší mycí směsi?
Pokud chcete zjistit pH hodnotu mycí směsi, potřebujete k tomu lakmusové papírky, danou směs a vodu. Prostředek, který si chcete aplikovat na vlasy (ať už šampon nebo například kašičku), je potřeba nejdříve rozředit destilovanou vodou, protože pH se měří z 10% roztoku. To znamená, že si namícháte 100 g mycí směsi, z té si odeberete 10 g a přidáte 90 g destilované vody, dobře promícháte, necháte odstát a teprve potom změříte pH hodnotu.
V případě oplachu (bylinkový, kyselý), měříme rovnou, protože už je naředěný.