5.1 – Před stříháním
Nůžky, břitva, efilačky
Co, jak a kdy použít?
Rozdíl mezi nůžkami a břitvou
Ukážu vám, jak držet nůžky a jak držet břitvu. Taky se dozvíte základní rozdíl, jak u stříhání držet vlasy, které stříháte nůžkami a jak ty, které stříháte břitvou. Nůžky, které mám ve videu, jsou kvalitní profi nůžky ze základní řady, které už mají tvarovanou rukojeť, kam si krásně položíte prsty. Břitva je také ze základní řady, s možností měnit žiletky. Ty bychom měli měnit po každém větším stříhání, nebo když cítíte, že břitva není ostrá (začne tahat). Žiletkové ostří je standardem u kvalitních nůžek, což zajišťuje i samotná žiletka. S tím rozdílem, že se dříve ztupí. Ty nejkvalitnější nůžky mají skalpelové ostří, ale ty jsou už v rukách laika vyloženě nebezpečné.
Břitva
Používáme na sebe i na druhé v případě kreativních střihů – na začátek je rozhodně jednodušší s ní začít. Vlasy držíme napnuté a stříháme nad prsty. Je rozdíl, jestli vlasy seřezáváme zevnitř, nebo zvenku uchopeného pramenu. Zkuste si břitvou řezat vlasy nejdříve na sucho a po malinkých pramíncích, ať vidíte, jak břitva funguje a neuříznete si velký kus vlasů tam, kde nechcete. Pro větší jistotu a kreativní střih (s protenčenými konci) doporučuji používat břitvu s nádstavcem, který zabrání uříznutí celého pramene a dává vzniknout efektu odlehčeného účesu. Jednoduchou plastovou břitvu si můžete objednat <<tady>>.
Kadeřnické nůžky
Používáme na precizní stříhání, tvorbu opravdu přesného střihu, nejlépe na druhé lidi. Sama sobě nůžkami zastřihnu délku, pokud chci zkrátit hodně dlouhé vlasy, a taky tehdy, když by výsledným střihem měla být délka do roviny (například mikádo). Pokud jste už zkušenější, zastřihněte si nůžkami základ střihu a dolaďte kreativně břitvou. Při stříhání nůžkami vlasy držíme napnuté a stříháme pod prsty. Kvalitní kadeřnické nůžky, ze základní řady, si můžete objednat <<tady>>.
Efilační nůžky
Používáme na prostříhávání rovných a hlavně krátkých vlasů. Efilačkami můžeme ostříhat i celý střih, který tím pádem bude mít více kreativní a „lehčí" vzhled. Nikdy neprostříháváme kudrnaté vlasy, protože tím ničíme výsledný tvar účesu, tvar vlny. U rovných vlasů můžeme použít na prostřižení na temeni, čímž dodáme vlasům objem.
Mám se vůbec pustit do stříhání?
Stříhání vlasů, hlavně sama sobě, je opravdu jako rituál. Berte to tak a nelpěte na výsledku. K tomu, abyste si dobře ostříhala vlasy, potřebujete znát a chápat základy stříhání, ale potřebujete také lehkost a zároveň jistotu a pevnost. Lehkost a pevnost v ruce, lehkost a jistotu v přístupu ke stříhání, i k sama sobě. Potřebujete dopředu aspoň trošku vědět, jaký má být výsledek, ale zároveň dát prostor vlastní kreativitě a hlavně vědět, kdy skončit! To je jeden z nejtěžších okamžiků. Přestat upravovat, zkracovat, dorovnávat... Držím vám palce! 🙂