5.2 – Způsoby stříhání
Jak na rovné, kudrnaté, sestříhané vlasy...
Proč potřebujeme zohlednit typy vlasů?
Rovné vlasy
Rovné vlasy musíme stříhat více precizně a dávat si pozor na výběr střihu. Jakákoli chyba je na rovných typech vlasů znát. Ať už na jemných, tak na těch tvrdých, pevných. Jemné vlasy se stříhají o něco lépe a s pomocí břitvy se dají poměrně hezky ostříhat i doma. Rovné, tvrdé vlasy asijského typu bych na samostříhání nedoporučila.
Jemným vlasům sluší spíše plnější účesy typu mikádo, ale i s lehkým sestříháním. Pokud máte méně vlasů, sestříhávejte například jen do obličeje, ať si neuberete příliš vlasů v délkách.
Kudrnaté a vlnité vlasy
Čím kudrnatější vlasy máte, tím víc se v nich ztratí nepřesnosti. Můžete si dovolit velké sestříhávání, zvlášť v dlouhých vlasech, vypadá skvěle. U stříhání dávejte pozor na to, že se vlasy hodně po uschnutí zkrátí. Můžete stříhat absolutně kreativně, kdy berete pramen po prameni a vlasy vyloženě stříháte do účesu. Pokud chcete vlasy u stříhání česat, umyjte je a stříhejte základ střihu za mokra.
Než si vlasy ostříháte
V tomto videu vás upozorním, na co byste si měla dát pozor, když si vybíráte účes. Zohledněte tvar obličeje, krku, celé postavy, ale i nosu, uší, čela a lícních kostí. Zkuste si vlasy různě načesat, vytvořit ofinu, stáhnout do culíku, nebo si je nějak zkusit představit delší (improvizujte).
Stříhání za mokra s pomocí culíků
Pokud chcete stříhat větší kus vlasů a nejste si jistá tím, že zvládnete udržet stejnou délku všude, zkuste stříhání s pomocí culíků. Nedělejte si však jeden, ale hned několik. Můžete použít celkem až 7 i 8 culíčků:
- dva dole, položené na klíčních kostech, ze spodní sekce vlasů
- jeden uprostřed zadní sekce – nad ďolíkem, který se nám tvoří v zadní části lebky, ve výšce horního bodu uší
- na každé straně – oba ve stejné výšce, nad ušima, uprostřed boční sekce
- na nejvyšším vrcholu hlavy – tam, kde si děláme vysoký culík
- v horní části hlavy – tam, kde míváme brýle jako čelenku
- a taky nad čelem, jako jednorožec
Všechny mají svůj smysl a když je ustřihnete na stejnou délku, budete mít klasicky a postupně sestříhané vlasy.
Dávejte si pozor, ať si vlasy dobře rozčešete a vyhladíte. Taky na to, aby byl culík uprostřed každé dané sekce a aby dával smysl (podle toho, jaký střih chcete tvořit).
Jak doladit a zkontrolovat střih
Zvlášť v případě, kdy použijete na základ střihu culíky, budete potřebovat střih doladit a takzvaně ho na sebe navázat. Což znamená propojit různé sekce tak, aby na sebe nějakým způsobem navazovaly a celý střih tak působil kompaktně a uceleně. Berte si do prstů celé prameny, dělejte pěšinky vodorovně, ale i svisle. Ať už vezmete pramen jakkoli, nikdy by v něm neměl být nějaký zásadní „zub". Každý přechod by měl dávat smysl a navazovat na sebe. Tato kontrola se používá v tzv. 3D střihu, kdy se berou pěšinky vodorovně a svisle. 3D střih je ale podle mého názoru každý střih, nedovedu si představit, jak by vypadal 2D střih. 🙂
Jak si za mokra sestříhat vlasy kolem obličeje
Tímto způsobem můžete jednoduše začít a udělat si tak svůj první střih. Bez toho, abyste dělala cokoli jiného. Budete mít sestříhané vlasy kolem obličeje a vzadu vám vlasy zůstanou téměř všechny dlouhé, poměrně husté a nesestříhané. Tento střih je vhodný na jemné vlasy a vytváří takovou lehkou špičku dozadu. Pouze vrchní část zadních vlasů je lehce odlehčená, protože vlasy zezadu a z temene si přečesáváte při stříhání dopředu a potom je budete nosit vyfoukané dozadu. Tímto způsobem se také zkrátí vlasy těsně nad ušima, pozor na to, pokud je chcete mít dlouhé. Celý účes pak působí jemně, žensky a kulatě. Do obličeje vznikne krásné sestříhání a můžete si vytáhnout kratší prameny, když budete mít culík. Vypadá to jako taková odrostlá ofina k bradě a vypadá to hezky i v culíku. Já jsem si své vlasy tímto způsobem ještě dostříhala a zkrátila a mám opravdu ty nejkratší vlasy kolem obličeje k bradě. To byla transformace! Ukážu se vám, jakmile se vyfotím. 😉