7.2 – Barvit, nebo nebarvit?
Barvím se a chci se barvit. Barvím se a už se nechci barvit. Nebarvím se a chci se začít barvit.
Barvíte se a už se nechcete dál barvit
Máte tmavý odrost a světlé délky
Pokud máte svoje tmavé vlasy a barvila (odbarvovala) jste se na světlejší barvu, je to nejlepší verze, když chcete přestat barvit. Opravdu můžete prostě jen přestat barvit a nechat vlasy odrůstat. Po čase to vypadá jako ombré. Pokud by se vám barevný přechod nelíbil, můžete použít chemický přeliv a barvu poměrně jednoduše sjednotit. Můžete použít i rostlinnou barvu, která vám také dokáže ztmavit vlasy. Rostlinnou barvou ale hůře chytíte požadovaný odstín. Případně můžete dlouhodobě používat masky z ajurvédských bylin, které také umí lehce tónovat a ztmavovat vlasy.
Máte světlý odrost a tmavou délku
Pokud máte šediny, plavou barvu vlasů nebo i světle hnědou a barvila jste se na tmavší a výraznější odstín, už to tak jednoduché není. Můžete také nechat vlasy odrůstat, ale už to nevypadá tak úplně hezky. Pokud to jde, je lepší vlasy nechat zesvětlit, promelírovat nebo nějakým způsobem barvu stáhnout tak, aby byly délky aspoň tak světlé, jako je odrost. Jde to, pokud jste se barvila chemickou barvou (dokonce i černá jde pomalu zesvětlit), ale nejde to u rostlinné tmavé barvy.
Pokud jste se barvila černou rostlinnou barvou (indigo), při zesvětlování téměř stoprocentně zezelenáte. Je to proto, že indigo obsahuje modré barvivo a to v kombinaci se zesvětlením (žlutá) vytvoří zelený odstín. Často nemáte jinou možnost, než vlasy nechat odrůstat, nebo ostříhat „na ježka".
Pokud si postupné odrůstání nebo radikální střih nemůžete dovolit (obvykle to jsou společenské důvody), začněte si vlasy barvit šetrnými chemickými barvami a až vám odroste celá délka vlasů barvená indigem, teprve ji začněte chemicky zesvětlovat. Budete tak zesvětlovat chemicky barvené vlasy, což je možné a nehrozí vám zelený odstín. Za měsíc naroste v průměru 1 cm vlasů, pokud máte například mikádo na ramena, je to cca 20 cm, které rostou rok a půl až dva roky. To znamená, že se budete nejdříve dva roky barvit tzv. zelenou chemií a teprve potom se začnete chemicky a postupně zesvětlovat.
Barvíte se a chcete se dál barvit
Pokud se barvíte, víte proč a chcete se barvit dál, popřemýšlejte jen o tom, jaká barva a proč je pro vás důležitá a zvolte tu nejšetrnější možnou variantu.
- pokud zesvětlujete, musíte zůstat u šetrné chemie,
- pokud máte více než 50 % šedin a chcete studený odstín, doporučuji vám také zůstat u chemie,
- pokud nosíte teplé odstíny, od oříškové, měděné, přes červenou, až ke kaštanové, vyberte si k barvení hennu, případně směsi s hennou. Pozor na nereálná očekávání u červené. Čistě rostlinná barva nikdy nebude vyloženě červená.
Ať už se barvíte čímkoli, barvěte si vždy jen odrosty. Je to proto, aby vám netmavly délky vlasů, oproti kořínkům. Barvy se totiž na sebe tzv. vrství (jak chemie, tak rostlinná) a po čase zjistíte, že máte délky násobně tmavší a u hlavy je barva nepřirozeně světlejší.
Pokud se zesvětlujete, také si odbarvujte jen odrosty, ať si zbytečně nenarušujete vlasy. V případě zesvětlování popřemýšlejte o melíru. Ten je paradoxně k vlasům, ale hlavně k pokožce šetrnější (na pokožku vůbec nepřijde). K vlasům je šetrnější proto, že můžete být světlá a mít více než 50 % vlasů v přirozené barvě. Tím pádem narušujete jen polovinu svých vlasů.
Pamatujte také na pravidlo, že barva barvu nikdy nezesvětlí. Pokud byste použila tmavší barvu, než jste zamýšlela, použijte hned po barvení čisticí šampon nebo umyjte vlasy sodou, aby se barva vymyla dříve, než se ve vlasu úplně usadí, nebo zoxiduje (to platí hlavně u rostlinných barev). Nikdy se proto nesnažte zesvětlovat chemicky nabarvené vlasy jinou chemickou barvou. Nezesvětlíte je, jen je narušíte.
Vlasy barvené hennou můžete kdykoli nabarvit chemickou barvou a obráceně vlasy barvené a odbarvené chemicky můžete kdykoli obarvit hennou. Dejte si jen pozor na barvení směsí s indigem, pokud dáte na blond vlasy hnědou rostlinnou barvu, která obsahuje 75 a více % indiga, téměř s jistotou mohu říct, že budete zelená. Zrovna tak, když budete zesvětlovat (barvou či melírem) vlasy nabarvené indigem, tak vám zezelenají.
Hennu lze odbarvit kdykoli a bez větších problémů. Při zesvětlování zanechá ve vlasech více, či méně oranžovo-zlatý podtón, který se ale dá vymatovat šetrnou chemickou barvou se zeleným podtónem.
Nebarvíte se a chcete se začít barvit
Pokud jste se ještě do teď nebarvila a chcete začít, dobře si to rozmyslete. Vraťte se do předchozí lekce a zeptejte se sama sebe, proč si doopravdy chcete nabarvit vlasy. Pokud nemáte pravdivou odpověď a je to takové to „nevím, chci to zkusit", nedělejte to. Pamatujte také na pořekadlo, že s chemickou barvou se můžete zasnoubit, ale rostlinnou barvu si rovnou berete! Což v praxi znamená, že se jí jen tak lehce nezbavíte.