fbpx

Hovínko na vlasy? No to snad ne... 

Co je to NO POO neboli ŽIVÁ PÉČE a proč ji zkusit

NO POO je zkratka anglického NO SHAMPOO, ale slovo POO zamená také „hovínko". Je tedy jasné, že NO POO znamená BEZ ŠAMPONU a zároveň bez všech chemických složek, které mohou být označeny jako „poo". Tato metoda je hravá, překvapující, kreativní a definitivně ji můžeme označit jako interesantní. Na mytí se používají jen přírodní suroviny, jako jsou bylinky, plody, mouka, žloutky, zemina a podobně.

Proč ano a proč ne? Čtěte dál a rozhodněte se sami. 

Co na to kadeřnice?

Když jsem před lety slyšela poprvé o NO POO metodě, přišlo mi to popravdě jako blbost a byla jsem vůči této metodě velmi skeptická (ostatně jako většina kadeřníků). Jsme školeni a vzděláváni v oboru téměř výhradně ve spojení s nějakou značkou, která má samozřejmě svoje záměry, a to je prosperovat a vychovávat kadeřníky, kteří používají a prodávají jejich produkty. Takže jsem byla školena a učena o výhodách produktů své oblíbené značky a byla jsem jí poměrně věrná. Se značkou SCHWARZKOPF jsem pracovala 14 let.

Když jsem ale v roce 2014 končila, měla jsem vypěstovanou slušnou alergii na barvy, astmatické záchvaty a dýchací potíže a velmi pravděpodobně poleptány sliznice od amoniaku, který se používá v barvách, melíru i trvalé. Také jsem měla ekzém na rukou, nejvíce mezi prsty a ten se objevoval i přes důkladné mazání rukou a já jsem pochopila, že pochází ze šampónování vlasů. Když jsem viděla podobný ekzém na rukou svého muže, který denně používá gel na vlasy, pochopila jsem, že i každodenní několikanásobné použití prostředků na stylingování vlasů asi taky nebude „to pravé ořechové". Dala jsem si více než rok pauzu (odletěla jsem do Egypta, kde jsem nepracovala a dovolila jsem si jen tak plout na vlně života s tím, že počkám, co mi přinese) a myslela jsem si, že se už do kadeřnického salonu nevrátím. 

Po pauze a odpočinku jsem se ale rozhodla jinak. Chci využít všech svých zkušeností a předávat je dál! Ale jinak. Už nechci být „slepým a loajálním členem" jedné party, ale chci být nezávislá a samostatná kadeřnice, která preferuje celostní přístup k vlasům a ví přesně, co a proč dělá.

Jako krok číslo jedna byl výběr poměrně malé firmy, která tady v ČR začínala distribuovat svoje výrobky, ale má již 20letou tradici v Dánsku, odkud pochází. NATULIQUE se řadí mezi firmy využívající tzv. zelenou chemii. Nicméně, pořád chemii. Já ale věřím, že pokud víme, co a proč děláme, můžeme občas chemii použít. Nejsem v ničem naprosto radikální,  ani v tomhle ne. Na druhou stranu, sama o vlasy pečuji naprosto bez chemie už téměř 4 roky a vím, že to jde! Čím dál víc se mi líbí myšlenka, že se můžeme chemie úplně zbavit a navrátit se opravdu ke 100% přírodním produktům.

A o tom tento článek je. O přírodní kráse a přirozenosti.

Proč zvolit, nebo nezvolit živou péči?

Z úvodu článku už víte, jaký je překlad NO POO. Já jsem hledala český ekvivalent (bez hovínka :-)) a začala jsem používat slovní spojení ŽIVÁ PÉČE, které podle mého názoru nádherně vystihuje podstatu této metody.

Pokud chcete úplně a zcela vynechat chemii a baví vás hravost, kreativita, zkoumání a tak trochu i přemýšlení, určitě po metodě „NO POO" sáhněte.

Pokud žijete ve spěchu a nemáte chuť příliš se zamýšlet nad celostním přístupem, pak s metodou NO POO nemusíte být úplně spokojena. Může vám něco nesednout, chybět či dokonce přebývat. V tomto případě se netrapte a sáhněte po šamponech, které obsahují jen takové složky, které se pohybují ve známkování na úrovní 1-2. Taková opravdu citlivá péče o vlasy s vysokým podílem prospěšných látek může být někdy lepší, než špatně uchopená živá péče. Zvláště v případě, že máte synteticky barvené a odbarvené vlasy, ty opravdu potřebují speciální péči a mytí moukou jim nestačí! 

Tato metoda není nijak zvlášť složitá, ale není ani úplně jednoduchá. Potřebujete chápat principy péče o vlasy a pokožku a respektovat je. Někomu totiž vyhovuje více vyživujících a pečujících složek ve směsi na vlasy a někdo jiný sahá více po mycích složkách. Asi vám nikdo na 100 % neporadí, která kombinace na mytí vlasů je pro vás dokonalá, ale můžeme vám pomoct se v této kreativní problematice aspoň trochu zorientovat. Komplexní a ucelené informace najdete v online kurzu, který jsem na základě všech svých zkušeností vytvořila. Kurzem prošlo v tzv. beta verzi téměř 500 žen a 222 z nich se aktivně zapojilo do jeho konečné podoby tím, že mi poskytovaly průběžně zpětnou vazbu. Kurz je tak opravdu vychytaný a vymazlený. 

Jak vypadají vlasy ošetřené živou péčí? Třeba takhle:

Přehráním videa souhlasíte se zásadami ochrany osobních údajů YouTube.

Zjistit vícePovolit video

Jak tedy začít?

Pokud si chcete nejprve vše nastudovat, ale už nechcete používat váš chemický šampon, zvolte na první dobu šetrný, co nejvíce přírodní šampon a kondicionér a nepoužívejte na vlasy příliš mnoho stylingu (nejlépe žádný).

Pokud jste dlouho používala šampony a kondicionéry plné chemie a silikonů, je možné, že začátky nebudou jednoduché. Je potřeba zjistit, v jakém jsou vlasy stavu a často trpělivě počkat, až vlasy odrostou. Není ale podmínkou, že vlasy nebudou pěkné hned. Pokud jste používala minimum chemie, přejdete na NO POO zcela přirozeně a vlasy budou týden za týdnem vypadat lépe a lépe.  

Pokud jste rozhodnutá a jdete do živé péče hned, doporučila bych v první fázi umytí vlasů sodou, abyste vlasy hloubkově vyčistila (nepoužívejte ale dlouho, soda je silně zásaditá, při opakovaném používání a v silné koncentraci nedělá pokožce ani vlasům dobře).

Můžete také použít marocký jíl, který pravděpodobně ukáže „skutečnou kvalitu vlasů" a pokud máte vlasy narušené třeba zesvětlováním či syntetickým barvením, dost pravděpodobně vám budou dost nepříjemně elektrizovat. 

Na šetrné hloubkové mytí doporučuji Reeshi bylinky z NATUBEA, které myjí a zároveň pečují. Více o ajurvédských bylinkách, srovnání a použití najdete na našem webu.

Vlasy i v tomto případě hodně namáčejte a prodrbejte už před nanesením mycí složky, uvolníte tak maz, nečistoty a spláchnete z vlasů povrchový prach. Teprve potom nanášejte mycí směs, a to v dostatečném množství, nešetřete.

Naučte se k mytí vlasů přistupovat jiným způsobem, není to „šup-šup", budete potřebovat trošku více času a přemýšlení. A nebo se rovnou přihlaste do kurzu, kde vám všechno podrobně ukážu.