fbpx

Nechcete šediny? Relaxujte a dejte si polévku!

Napadlo vás někdy, že ledviny mohou souviset se šedivěním vlasů? A že strach, pochyby a úzkost ovlivňují kromě jiného i naše vlasy, pleť a nehty?

V posledních letech se vědecké studie zaměřují na souvislost mezi šedivěním vlasů a správnou funkcí ledvin. Jedná se o fascinující téma, které může mít dalekosáhlé důsledky pro naše zdraví. V tomto článku se mrkneme na to, jak souvisí zdraví ledvin z vlasy a jak můžeme zpomalit šedivění vlasů.

Šedivění vlasů může být způsobeno několika faktory, včetně stárnutí, genetiky, stresu a určitých zdravotních stavů. Svou roli může hrát i rodové zatížení a genetické faktory tak mohou ovlivnit, kdy se u vás objeví první šedivé vlasy.

Já z tebe fakt zešedivím!

Možná vás to nikdy nenapadlo, ale nervozita, stres a úzkost mohou opravdu mít spojitost se šedivěním vlasů. Mohou totiž vést k nadměrnému uvolňování stresových hormonů v těle, jako je například kortizol, což může ovlivnit produkci melaninu v kořínku vlasů. Sice stále neexistuje dostatek důkazů, aby se definitivně potvrdilo, že šedivění vlasů a mentální zdraví jsou přímo propojeny, ale znáte to: Na každém šprochu, pravdy trochu.

Celkově řečeno, šedivění vlasů může být způsobeno kombinací genetických, vnějších a zdravotních faktorů, a vztah mezi šedivěním vlasů a mentálním zdravím nebyl definitivně prokázán ani vyvrácen.

Ty naše hormony!

Kortizol je hormon, který je produkován v nadledvinách. Je to hlavní hormon stresu v těle a hraje důležitou roli v regulaci metabolismu, krevního tlaku, imunitního systému a glukózy v krvi.

Když je tělo vystaveno stresu, sympatický nervový systém aktivuje produkci kortizolu v nadledvinách. Kortizol pak zvyšuje hladinu glukózy v krvi tím, že podporuje rozklad glykogenu (zásobní formy cukru) v játrech a svalové tkáni. Tento proces dodává tělu energii, kterou potřebuje pro boj nebo útěk v případě ohrožení.

Kromě toho kortizol snižuje zánětlivou odpověď těla tím, že potlačuje funkci imunitního systému. To může být užitečné v případě akutního stresu, kdy se tělo snaží soustředit energii na řešení stresové situace a potřebuje omezit zdroje spotřeby energie, které by mohly být použity pro jiné účely.

Nicméně, chronický stres a dlouhodobě vysoké hladiny kortizolu mají negativní účinky na tělo. Můžou vést ke zvýšenému riziku vzniku kardiovaskulárních onemocnění, snížené imunitě a narušenému metabolismu. A navíc se zvyšuje riziko vzniku deprese a úzkosti.

Celkově řečeno, kortizol hraje důležitou roli v reakci těla na stres a v regulaci metabolismu, ale chronické zvýšení jeho hladiny může mít negativní účinky na zdraví těla.

Nejste pomeranč! Z něj sice pod tlakem dostanete to nejlepší, u vás to ale dlouhodobě fungovat nemusí.

Vlasy, pleť a vlasy

Vlasy: Při dlouhodobém působení kortizolu může dojít k oslabení vlasových folikulů a zvýšenému vypadávání vlasů. Kortizol může také ovlivnit pigmentaci vlasů tím, že zvyšuje produkci melanokortinu, což může vést k šedivění vlasů.

Pleť: Kortizol může způsobit zvýšenou produkci kožního mazu, což může vést k ucpání pórů a zhoršení akné. Dlouhodobý stres a zvýšená hladina kortizolu mohou také způsobit zhoršení kožních problémů, jako jsou ekzémy a psoriáza.

Nehty: Kortizol může mít negativní vliv na růst a pevnost nehtů. Stres a zvýšené hladiny kortizolu mohou způsobit křehkost, lámavost a suchost nehtů. Tento proces může také vést ke zpomalení růstu nehtů a k většímu riziku infekcí nehtového lůžka.

Uklidni se!

Tuto větu jsme často slýchali v dětství a mnozí z nás si neuvědomují, že tento pokyn je těžký i pro zkušeného mistra. Když jsme v emocích, nedokážeme se jen tak uklidnit. Můžeme ale každý den pracovat na své duševní pohodě. Dalo by se říct, že chvilka nicnedělání je skvělou prevencí pro mladistvý vzhled a to nejen vlasů.

Zastavte se aspoň na 15 minut denně a dopřejte si vědomé zklidnění. Nastavte svoji tvář slunci, běžte pěšky parkem, dejte si dlouhou sprchu. Prostě relaxujte a prožijte radost z prostého bytí. Bez televize, bez mobilu, bez sluchátek.

A co TCM a ledviny?

Tradiční čínská medicína (TCM) uznává význam ledvin pro celkové zdraví a považuje je za jedny z nejdůležitějších orgánů v těle. V TCM je ledvina spojována s vodou, esencí a vitalitou.

Popisuje energetický tok v těle, který se nazývá Qi (vyslovováno „čchi“). Ledviny jsou spojovány s energií Qi a jsou považovány za základní zdroj vnitřní energie těla.

V TCM existuje mnoho bylin a potravin, které jsou považovány za prospěšné pro zdraví ledvin. Mezi tyto bylinky patří například ženšen a zlatý kořen. Mezi potraviny, které jsou považovány za prospěšné pro ledviny, patří například luštěniny, tmavé bobule, ořechy, řasy a ryby.

Dejte si polévku

Teplá polévka, zejména ta, která je připravena z čerstvých a zdravých ingrediencí, může pomoci udržovat hydrataci těla a pomáhat v udržování rovnováhy elektrolytů, což jsou minerální látky, které jsou důležité pro správné fungování ledvin.

Kromě toho některé druhy teplých polévek mohou obsahovat antioxidanty, které pomáhají chránit ledviny před poškozením způsobeným volnými radikály. Například rajčatová polévka obsahuje lykopen, který je silný antioxidant, který může chránit ledviny před poškozením.

Vynechte maso a dejte si Miso

V tradiční čínské medicíně a v japonské kuchyni je polévka Miso považována za zdravou a prospěšnou potravinu pro ledviny. Miso je fermentovaná pasta z rýže, ječmene, sóji a soli a obsahuje mnoho živin, včetně bílkovin, vitamínů a minerálních látek.

Miso obsahuje také přirozené enzymy a probiotika, které mohou pomoci posilovat imunitní systém a podporovat zdravou funkci trávicího traktu. Je snadno stravitelná a prospěšná pro ledviny, zejména pokud je připravena s dalšími zdravými ingrediencemi, jako jsou zelenina, ryby nebo krevety.

Kromě toho, polévka Miso je teplá a zahřívající. V TCM se totiž ledviny spojují s prvkem vody a jsou spojovány s energií Yang. Teplé potraviny a nápoje jsou považovány za zahřívající a posilující energii Yang v těle, což může být právě pro ledviny velmi prospěšné.

Přijměte své vlasy a přijmete sebe

Že už šediny máte? Nevadí, pokud je totiž přijmete a místo syntetické barvy si pořídíte úsměv na tvář, můžete i s bílými vlasy vypadat mladě, sexy a jednoduše skvěle. Budete totiž patřit mezi moudré zastánkyně přirozené barvy vlasů, které odmítají myšlenku, že šedivá žena je stará a neatraktivní.

S přijetím šedin totiž pochopíte, že stáří se nerodí na hlavě, ale v hlavě!