fbpx

Můj rok 2021

12 měsíců, (více než) 12 průvodců a 12 poznání roku 2021

Leden a Ingrid Dach

Začíná nový rok 2021 a já se nesmírně těším, co přinese. Na konci roku 2020 jsem investovala vlastně ještě neexistující (tak trochu virtuální) peníze do online kurzu KICKSTART zahraniční mentorky SIGRUN. Fakt hodně peněz, z mého tehdejšího pohledu. Navíc je celý program v angličtině. Sigrun jsem objevila právě díky Ingrid a proto je ona mou první ženou roku 2021. A to i když jsem ji potkala už v roce 2020. Ingrid totiž mně a dalším skoro 70 českým a slovenským ženám, dělala úžasnou podporu po celou dobu Kickstartu. A s ní jsem taky v roce 2021 strávila nejvíc času, a je i ženou/mentorkou, která mě doprovází do roku 2022. Ingrid a Sigrun mě tudíž v roce 2021 nejvíc ovlivnily a taky jsem díky nim do sebe investovala nejvíc peněz ve svém životě. Nelituji ani jedné koruny, věřím, že bez jejich pomoci bych neudělala tak obrovský kus práce. Díky Inko.

Poznání první: Mám odvahu, energii a chuť udělat něco, o čem jsem doposud jen snila! 

Sním o tom, co mi přinese rok 2021

Únor a SIGRUN

Je to tady. Začínáme. Ty vole, co jsem to udělala?! Držte si klobouky, jedeme z kopce. Tohle byly moje pocity, když Kickstart začal. Neuvěřitelná jízda. Nepátrej a konej, důvěřuj, ptej se, odvaž se a věř si. Uf. Začínám od základů tvořit svůj první online kurz a svoji první online kampaň. Což si v té době vlastně vůbec neuvědomuji. Baví mě to nesmírně a když se podívám zpět, vůbec nechápu, co a jak jsem za prvního půl roku 2021 zvládla. Ale nepředbíhejme. 🙂 Únor se nese v duchu příprav. Musím udělat asi milion věcí, co jsem ještě nikdy nedělala, ale s úžasnou podporou Sigrunina týmu a taky naší (mam)Inky to prostě nějak funguje. Chci být mezi ženami, které Sigrun zmiňovala v prosincové kampani. Ty si díky svému prvnímu kurzu nejen vydělaly na původní investici, ale ještě jim jednou tolik zbylo. V tu dobu jsem si ani neuvědomovala tu obrovskou odvahu, důvěru a vlastně i sílu. Prostě jsem věděla, že to dám! Díky, Sigrun.

Poznání druhé: Někdy nemusím všemu rozumět a chápat celý koncept. Někdy stačí důvěřovat, naslouchat a dělat malé krůčky. Prostě trust the proces and keep moving forward. 

Točíme v domě mého bratra a švagrové. Nellča je moje nejmladší modelka. 🙂

Březen a holky Machů (Hanka a Míša)

Tvořím kurz, do kterého se organicky přihlásilo více než 700 žen. Bez pomoci Hanky Machů, copywriterky s obrovským přesahem, bych to jistě nezvládla. Nezvládla bych to ani bez její dcery Míši, která mi stříhá všechna natočená videa a následně se mi stará i o náš NATUBEA instagram. Díky, holky.

Je to neuvěřitelná jízda. Ve FB skupině je přes 500 žen a 222 z nich mi vyplnilo všechny 4 dotazníky a napsalo zpětnou vazbu. Cítím neuvěřitelný vděk, často nad jejich slovy pláču dojetím a jsem obrovsky šťastná. To je ono, to chci dělat. Veliká skupina mě nesmírně nabíjí, baví a posouvá. A věřím, že nejen mě. Ženy v kurzu jsou nadšené a nešetří slovy chvály. Děkuji, děkuji, děkuji.

Poznání třetí, které znovu potvrzuje moje dávné zjištění: Někdy musíme s důvěrou skočit do propasti a věřit, že nám křídla narostou cestou. Letíííííím a je to nádhera!

Duben a tři nejdůležitější muži mého života: Eslam, Matěj a Matýsek

Narodila jsem se na apríla roku 1971. Je mi padesát. Stále nechápu, jak to uteklo a že se právě začíná moje druhá polovina života (sama nevím, proč si myslím, že 50 je polovina nejen v matice). Často dělám rozhodnutí a činy, které moc lidí nechápe. Z mého životního příběhu by byl fakt zajímavý film. 🙂 S narozeninami si vědomuju spoustu věcí a mezi nimi i to, jak šťastná jsem za tři nejdůležitější muže mého života. Mého muže, syna a vnoučka (který se samozřejmě teprve mužem stane).

Můj vnouček Matýsek měl v únoru 2021 dva roky, a být v jeho blízkosti je balzám na duši. Je nádherný pozorovat ho růst a vyvíjet se. Blonďatými vlásky, modrýma očima a ďolíčkem v bradě mi připomíná mého syna. Můj syn Matěj je lev. A od dětství i můj velký učitel. Hodně mu dlužím. Často mě překvapuje. Svým rozhledem, svou odvahou, svou nezlomností. Tu měl už od mala. Je projektor (pokud znáte human design, víte) a král. 🙂

Můj muž a můj vnouček

Můj muž Eslam je taky lev a taky je král. Je mým největším, nejlepším a nejúžasnějším přítelem. Než jsem ho potkala (v lednu 2015), musela jsem ujít velký kus cesty, spoustu toho v životě opustit a odpustit. Našli jsme se v Egyptě, v jeho rodné zemi. Měli jsme dlouhou a náročnou cestu ke společnému životu v ČR, 2,5 roku boje s úřady. O to víc se s ním každý den směju. A o to víc cítím, jak silné základy náš vztah má. Věří mi, podporuje mě, rozesmívá mě a dívá se na mě s láskou v očích. Přesně to ve vztahu potřebuji. Společně budujeme e-shop. Já se starám o to, aby bylo co a komu prodávat, on o to, aby se naše produkty dostaly k zákazníkovi. 

Kickstart končí a já jsem to opravdu dokázala. Po demo kurzu Živé vlasy, který mi pomáhaly tvořit účastnice kurzu svými zpětnými vazbami, jsem nabídla ženám pokračovací kurz Čarovlásky. A téměř 30 žen si ho opravdu koupilo! Tento kurz mi vydělal téměř trojnásobek mojí investice. A co víc, dal mi víru v sebe sama a díky oběma kurzům jsem potkala naprosto úžasné ženy. Cítím obrovský vděk, že mi dovolily jim předat kousek sebe a nechaly mě, abych je doprovodila na jejich cestě životem. Sigrun mě žádá o rozhovor a já jsem vážně dojatá.

Jména žen, které vstoupily do mého prvního placeného kurzu Čarovlásky

Poznání čtvrté: Chceš-li být majákem pro ostatní, začni prostě zářit. Uvěř ve své vlastní světlo a rozsviť ho. To stačí.

Květen a Marcela Lukačevičová

Vstoupila jsem do dalšího kurzu se Sigrun, tvořím za pochodu kurz Čarovlásky a chystám se na svou první, opravdickou kampaň. Mám pocit, že nevím, co dřív. Ještě, že mám vedle sebe Marcelu. Ta je mojí asistentkou (a pravou rukou) už třetím rokem. Je úžasný pozorovat s jakou pokorou a odhodláním roste a učí se nové věci. Připravuje mi podklady ke článkům, e-bookům a PDFkám, vyhledává informace, odpovídá klientkám na zprávy a taky na našem chatu. Jsem za ni velmi vděčná. Přizvala jsem ji do obou kurzů, aby věděla o všem, co dělám, co učím a co předávám. Hlídá, když na něco zapomenu, dává mi impulzy k novým článkům a systematicky dokončuje to, co já začnu. V květnu ještě neví, že na konci roku 2021 se bude starat i o FB klub, který vznikne. Díky tomu, že na ni můžu s klidem přenést péči o stávající klienty e-shopu, mám čas tvořit kurzy a věnovat se oslovování nových klientek. Společně to krásně zvládáme.

Poznání páté: Nemusím všechno udělat a zvládnout sama. Jsem tvůrcem svého života, ale abych zdárně a rychleji došla do cíle, potřebuji pomocníky, partnery a učitele.

Červen, Zdenča, Nellča a Marťa

Amatérské a přeci s největším nasazením. Díky i tobě, klapko Adélko!

Pokračuji v tvorbě kurzu Čarovlásky, zároveň se v druhém Sigrunině kurzu Accelerator učím, jak plánovat online kampaně. Taky se chystám na dovolenou v Egyptě se třemi ženami, které jsou již dlouho součástí mého života. A taky jsou součástí mých kurzů. Jsou to moje modelky, které v kuchyni a koupelně (v domě mého bráchy a švagrové), pod mým vedením a na kameru, ukazují, jak je možné pečovat o vlasy. Je to moje nejlepší kamarádka Zdeňulka (kamarádíme se skoro 30 let!), její dcera Nellinka a moje švagrová Martinka.

V Egyptě chci nejen odpočívat, ale taky natočit videa do dalšího kurzu a vysílat webinář, který je vrcholem mé první opravdové online kampaně. A protože v kurzech u Sigrun fakt dopředu nevíte, co budete dělat, netušila jsem, že tento vrchol je v týdnu, kdy máme naplánovanou dovolenou. Ta sněhová koule, kterou už od ledna hrnu před sebou, se začíná nabalovat víc, než dokážu zvládnout. Webinář musím posunout. Nemám energii, čas a ani dostatečně silný internet. Musím udělat těžkou volbu a uvědomuju si, že všechno nezvládnu. Rozhoduju se. Užiju si dovolenou, natočím s holkama pár videí a zbytek musím udělat až doma. 

Můj milovaný Egypt

Můj první fail a fuck up tohoto roku. Kampaň není taková, jak bych chtěla. Výsledky nejsou tak dobré, jak jsem čekala. Dávám si nálepku loser. Proč? Protože mám pocit, že ta cesta má vést jen vzhůru. Potřebuju pochopit, že to je jinak a že to, jak se vidím, jen v mé hlavě. Jsem přetažená a dělám spoustu drobných chyb. Jednou z nich je například to, že reklama směřuje na landing page, která je ale přesměrovaná na úplně jinou stránku.

Když se na kampaň dívám očima z konce roku 2021, byla poměrně úspěšná, přesto si v červnu 2021 pořád myslím, že jsem ji nezvládla a jsem loser. 

Poznání šesté: Jsem na sebe extrémně tvrdá a mám na sebe neúměrně vysoká očekávání. 

Červenec a Lenka Coates 

Čarovlásky skončily a začíná první, tentokrát už placený běh kurzu ŽIVÉ VLASY. Dodělávám za pochodu co v něm nebylo a nechávám k němu tvořit nádherný, vymazlený a profi e-book. Pracujeme na něm v týmu a do jeho konečné podoby, včetně grafiky, ho dává Canva specialistka Lenka Coates. Zároveň si začínám uvědomovat, co všechno už jsem zvládla (nejen tento rok) a že zas takový loser asi nebudu. Začínám hodně pracovat na svém mindsetu a zkoumat, co vlastně chci, co mě brzdí a co mě nejvíc baví. Uvědomuji si, že na chvíli potřebuji zvolnit. Zároveň si uvědomuji, že jak kurzy, tak e-shop potřebují moji pozornost a moji energii. Hodně přemýšlím, hodně se naciťuji, začínám o sebe o něco víc pečovat.

Poznání sedmé: Život není běh do kopce, na kterém najdeme odměnu. Občas je potřeba se zastavit, zvolnit, nic nedělat a taky přijmout, že i pád na držku je pohybem vpřed.

Srpen a další krásná spolupráce: Kristýna Hrabalová a Kamila Bittnerová

Díky failu s přesměrovanou stránkou si uvědomuji, že reklama je další věc, kterou potřebuji umět, rozumět tomu a než ji deleguji, musím plně chápat, jak funguje. Spolupracuji s Kiki a díky jejímu kurzu dolaďuji vše, co už o FB reklamě vím. Beru si reklamu na starost a začínám hodně experimentovat, učit se a chápat ji v širších souvislostech. Díky za možnost konzultace, jemného vedení a brainstormingu, Kiki!

Ozývá se mi žena, která je klientkou e-shopu a zároveň copywriterkou. Kamča. Ráda by s námi spolupracovala a přidala se k týmu. Ozvala se v pravý čas. 🙂 Beru ji a postupně ji předávám některé své úkoly. Pomáhá mi s newslettery, s posty na FB i s dalšími texty. Díky, Kami, jsem ráda, že jsi mi napsala.

Poznání osmé: Pokud chci budovat firmu a chci mít výsledky, musím přijmout, že já jsem tou hlavou. Když chci cokoli delegovat, potřebuji k tomu nejdříve vědět co chci. Jen tak dává spolupráce smysl.

Září a ženy z mastermindu

Rozhodla jsem se, že vstoupím do 6měsíčního mastermindu k Ingrid Dach. Po necelém roce, kdy jsem Ince napsala, že bych ráda vytvořila a prodávala online kurzy, jsem v situaci, kdy mám za sebou dva vytvořené kurzy a dvě poměrně úspěšné kampaně. Přesto si v koutku duše pořád myslím, že nejsem dost dobrá.

Zároveň tvořím svůj první 3měsíční mastermind pro ženy, které jsem potkala v mých kurzech. Jsou to ženy, které už jsou kadeřnice, nebo se jimi chtějí stát. Já za svůj mastermind platím, moje ženy ho mají zdarma (ze referenci). Potřebuji si vyzkoušet, zda to zvládnu.

Chystám také poslední kampaň roku 2021 a mám opět velká očekávání. Celé září se věnuji minikurzu zdarma, tvořím, užívám si to a nesmírně mě to baví. V minikurzu je 2200 žen! Chystám spoustu obsahu zdarma, víc a víc si uvědomuji, co ženy potřebují, jak vlastně v péči o vlasy postupují. Uvědomuji si, že jsem nikdy nepřišla do styku s tzv. studeným publikem. To je termín v marketingu, který označuje lidi, kteří neznají naše téma. Ženy, které za mnou chodily po celou dobu mé praxe, už částečně věděly, co chtějí a nebo aspoň věděly, že chtějí změnu. Ať už to byly ženy v kadeřnickém salonu, nebo ženy, co přicházejí na e-shop.

Uvědomuji si, že musím jít ještě o krok dál, na úplný začátek jejich cesty. A taky si uvědomuji, že přeháním. Že v touze dát ze sebe co nejvíc, ženy v minikurzu zahltím a přesytím. Leknou se velkého obsahu kurzu a ze zpětných vazeb zjišťuji, že vlastně chtějí mnohem méně. Například jednoduché workshopy na jednotlivá témata.

Poznání deváté: Méně je více, nejen v péči o vlasy, ale také ve způsobu předávání informací. 

Fotka, která v roce 2021 provázela ženy mými kurzy

Říjen a Věra Švach

Ani poslední kampaň roku 2021 nedopadla tak, jak jsem si vysnila. Konečně si uvědomuji proč.

Jsem ale nesmírně vděčná za všechny ženy, které do tohoto kurzu vstupují. Je jich o maličko méně než na jaře, a přesto cítím obrovský vděk. Všechno je tak, jak má být! Cítím, že tento kurz bude jiný a později si uvědomuju, že v této podobě je zároveň i poslední. Všechno mi do sebe začíná zapadat a v hlavě si začínám tvořit novou cestu zákazníka.

V mistermindu u Ingrid potkávám Věrku, která je naší mindset koučkou. Na začátku našeho prvního společného callu mi řekne pár slov. Krásných a hlubokých slov o tom, co ze mě cítí. Sílu, moudrost a léčivou energii. Ta slova spustí lavinu emocí. Pláču, dovoluji si nechat odejít všechna ta vysoká očekávání, všechen ten tlak, který jsem na sebe vytvářela a všechny ty pochyby, které mi v hlavě našeptávaly, že nejsem dost dobrá.

Všechno mi začíná dávat smysl. 

Poznání desáté: Ten, kdo bloudí, nemusí být nutně ztracen. I vedlejší cesta je součástí té správné trasy.

Listopad a spousta úžasných žen

Na základě dotazů od klientek se rozhoduji nabídnout samostatně e-book, který vznikl ke kurzu ŽIVÉ VLASY. Má ohromný úspěch. Dvě ženy si dokonce myslí, že to není jen elektronická kniha, co si objednávají a ptají se mě, kdy jim dorazí. Impuls, díky kterému se naplno probudí moje touha vydat knížku. Rozhoduji se proto udělat z e-booku opravdu i fyzickou knížku a zadávám do tisku 100 ks. Netuším, že do konce roku jich 70 prodám! 

Když držím v ruce jeden z výtisků, tečou mi slzy dojetím. Online kurzy jsou skvělé a miluju je, ale držet v ruce knížku má úplně jinou energii. Konečně si plně uvědomuji, jak veliký kus cesty jsem ušla a co všechno jsem letos zvládla.

Knížky přidávám i do našich startovacích balíčků a ty tím dostávají zcela nový rozměr!

Uvědomuji si, kolik skvělých žen jsem letos potkala ve svých kurzech. Za všechny z vás jsem nesmírně vděčná a všem vám nesmírně děkuji! Všechny jste mi něco daly a věřte mi, že i díky vám se můj život změnil k lepšímu.

Dopřávám si také víkend s báječnými ženami. Na jaře jsme se potkaly online, v létě offline na jedno odpoledne a na podzim jedeme na společný víkend. Kdo? Ženy z Kickstartu. Už v létě to byla síla, ale teď si ještě silněji uvědomuji, jak strašně moc mi chyběla komunita takových žen. Každá jsme jiná a ne všechny bych si vybrala za kamarádky, ale jsem vděčná za každou jednu z nich (z vás). Každá z vás má něco, co člověk musí jen obdivovat. Všechny jste silné, úžasné a krásné bytosti. I díky vám, vašim nápadům, impulzům, cestám a chybám, jsem za loňský rok ušla obrovský kus cesty a byla to fakt jízda! 

Odvážné ženy z Kickstartu, teda pouze část z nich…

Poznání jedenácté: Každý člověk v sobě má něco, co nás může inspirovat, posunout a nějakým způsobem ovlivnit. 

Prosinec a Hanka

Na začátku prosince odlétá můj muž za rodinou do Egypta a já tu zůstávám sama. Mám na starost celý e-shop, běží mi kurz, spravuji reklamu, objednávám zboží, balím balíčky, dojíždí mi zkušební mastermind. Mám za sebou svůj tým, Nellča mi přijíždí pomoct s balíčky, Zdenča mi pomáhá s inventurou. Nicméně konečně si plně uvědomuji, že hlavou, srdcem i rukama toho všeho jsem já. Že mám kolem sebe tu neuvěřitelnou spoustu úžasných lidí, kteří mi pomáhají, učí mě, doprovází mě, podporují mě a jsou tu se mnou, ale že já jsem ta, která stála na začátku všeho. Já, Hanka. A tak se na konci roku 2021 konečně pochválím a slíbím si, že příští rok na sebe nebudu tak strašně tvrdá.

Poznání dvanácté: I já jsem úžasný člověk a zasloužím si to sama (o) sobě říct.Můj rok 2021 byl neuvěřitelný. Krásný, náročný, plný vzletů a pádů, odvahy i strachu, radosti i slz. A já teď, na začátku roku 2022 cítím opět obrovský vděk a chuť do dalšího dobrodružství.

A co mě v něm čeká? To samozřejmě nevím, ale můžu vám říct, co bych chtěla.

V podnikání bych chtěla:

  • zdokonalit e-shop NATUBEA, naše výrobky i služby,
  • vytvořit novou cestu zákazníka a předělat malé i větší kurzy, které vás na ní budou doprovázet,
  • uvést nový kurz, který jsem během roku 2021 vytvořila, moc jsem o něm nemluvila a o kterém věřím, že by si ho měla koupit každá žena, která má (nebo chce mít) ráda své vlasy. Kurz, který na začátku chyběl a je vstupní branou k péči o vlasy,
  • začít budovat komunitu a online vzdělávání pro “alternativní” kadeřnice, které chtějí do své praxe víc a víc zařazovat přírodní produkty a Živou péči.

V soukromí bych chtěla: 

  • více se radovat, odpočívat a smát se. A taky se víc koukat z kopců do údolí, do nebe a jen tak do blba. 🙂

Tak ať nám rok 2022 přinese vše, co si přejeme, co potřebujeme a co chceme (ne, že by to nutně vždycky bylo to samé). 🙂

Děkuji vám všem, se kterými jsem se v loňském roce potkala. A vy, které čtete mé vyznání, víte, že jsme se loni nějak potkaly a myslíte si, že mluvím i o vás, tak vězte, že určitě ano! Děkuji, děkuji, děkuji. Všem a za všechno.